Production List | Communication Studies | SIU

Home
Southern Illinois University

CONTACT

SIU.EDU

College of Liberal Arts

Production List

Production List

1959-2013


The Kleinau Theatre (1995-2013)*


*Linked performance names display show posters denoted in JPG/PDF formats.

2012-2013

A AN EVENING OF GRADUATE STUDENT PERFORMANCES (Sep 8)

342 YOU'RE ALREADY DEAD (JPG) Directed by Nichole Nicholson (Sep 27-29)

B (I AM STILL HERE) LANGUAGE HAS LEFT THE BUILDING Gust Artist Violet Juno (Oct 5)

343 I PUT A SPELL ON YOU (JPG) Written, directed, and performed by Charlie Hope Dorsey, co-directed by Sheng-Tao Fan (Oct 25-27)

344 ROLLERCOASTER HALOS (JPG) Compiled and performed by Kyle Cheesewritght, co-directed by Nichole Nicholson and Meggie Mapes (Oct 25-27)

345 VILLAIN (PDF) Directed by Brian Healy (Nov 29-Dec 1)

C PERFORMING CULTURE SPOTLIGHT HOUR (Dec 4)

D ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT HOUR (Dec 6)

346 THE LAST GIRAFFE (JPG) Written and performed by Craig Gingrich-Philbrook (Feb 21-23)

E TRISKAIDEKAPHOBIA: 13 CONSUMER TRAGEDIES Guest Artist Amy K. Kilgard (March 1)

347 NACHT DER TEXTLICHEN LEICHE: THE MOVIE RIFFERS' PERFORMATIVE GUIDE TO REANIMATING BODIES IN THE DARK (JPG) Directed by Matt Foy (March 21-23)

348 SIDESHOW (JPG) Written and performed by Nico Wood, Directed by Dr. Elyse Pineau (April 25-27)

349 THE LEAKY ARCHITECTURE OF BEEHIVES AND BOXES (JPG) Written and performed by Lindsay Greer and Diana Woodhouse, Directed by Olivia Perez-Langley (April 25-27)

F PERFORMING CULTURES SPOTLIGHT HOUR (May 1)

G ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT HOUR (May 4)

2011-2012

A AN EVENING OF GRADUATE STUDENT PERFORMANCES (Sep 10)

334 LIGHTBULB Written and perfomed by Rick Jones, directed by Olivia Perez-Langley (Sep 22-24)

B LAY OF THE LAND Guest artist Tim Miller (Sep 28)

335 ORPHAN ANNIE EYES: OVERCOMING NARRATIVES OF CANCER AND LOSS Written and perfomed by Joshua Potter, Directed by Nichole Nicholson (Oct 27-29)

336 TO LAY BRICK Written and perfomed by Meggie Mapes, Directed by Rick Jones (Oct 27-29)

337 ANIMALICE Written and directed by Nico Wood, assistant direction by Erin Zimmerman-Moss (Dec 1-3)

C PERFORMING CULTURE SPOTLIGHT HOUR (Dec 6)

D ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT HOUR (Dec 8)

338 LITTLE MISS GROTESQUE (Feb 16-18)

E PATTY PACE PERFORMANCE FESTIVAL (Feb 24-25)

F SUICIDE PUNCHLINE Guest artist Jen Tudor (Feb 24)

339 WHERE'S QUEERDO? DISABLING PERCEPTIONS Written and perfomed by Julie Cosenza, co-directed by Meggie Mapes and Rick Jones (March 22-24)

THE REAL HOUSEWEIVES OF HEATHER'S HEAD Written and performed by Heather Hull, Directed by Aubrey Huber (March 22-24)

G LOST LINES Guest Artist Lesa Lockford (April 4-5)

341 TRY THIS @ HOME: AN EXPERIMENT IN REMIX CULTURE (JPG) Directed by Samuel Sloan, Technical direction by Nichole Nicholson (April 26-28)

H PERFORMING CULTURE SPOTLIGHT HOUR (May 2)

I ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT HOUR (May 5)

2010-2011

A AN EVENING OF GRADUATE STUDENT PERFORMANCES (Sep 11)

326 NOMADIC PRACTICE(S): A RHYTHMIC EXPLORATION OF EVERYDAY SPACE Written and directed by Hunter Fine

327 CROSS/WALKING Written and directed by Jonny Gray

328 SUNDOWN IN SOUTHERN ILLINOIS Compiled and directed by Elena Esquibel

329 MEAT MY PACKAGE Written and directed by Anna Wilcoxen

330 CUTTING THE FAT Written and directed by Brian Healy

B PERFORMING CULTURES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec 7)

C ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec 9)

D FACULTY PERFORMANCE HOUR (Jan 22)

331 I WANT MY JACKET BACK (JPG) Written and performed by Jennifer L. Freitag

332 2ND HELPING Compiled and directed by Aubrey Huber

333 LEANING: STORIES OF PERSONAL RELATIONSHIPS Compiled and directed by Ronald J. Pelias

E PERFORMING CULTURES SPOTLIGHT PERFORMANCES (May 4)

F ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (May 7)

2009-2010

A AN EVENING OF GRADUATE STUDENT PERFORMANCES (Sep 5)

319 CYBERNETIC FRUIT (PDF) Written and directed by Shauna MacDonald and Nico Wood (Sep 24-26)

B GLORY BOX Guest Artist Tim Miller (Oct 5-11)

320 THE CARNIVAL (JPG) Directed by Rick Jones(Oct 29-31)

321 TENDING THE CROCODILE (JPG) Written and directed by Nichole Nicholson, Co-directed by Sam Sloan (Oct 29-31)

322 MILES AWAY FROM "THE COOL" (JPG) Written and performed by Chris McRae

C PERFORMING CULTURE SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec 8)

D ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec 10)

323 THE PENELOPIAD by Margaret Atwood, Adapted and directed by Elyse Lamm Pineau (Feb 18-20)

324 STEELING THE HEART: WOMEN TURNING THE TIDE DURING WORLD WAR II (PDF) Directed by Jamie Huber, Co-directed by Molly Wiat-Cummins and Christi Wells (April 1-3)

325 THE AMNESIAC'S DIARY Written and directed by Susannah Bunny Lebaron (April 29-31)

E PERFORMING CULTURES SPOTLIGHT PERFORMANCES (May 5)

F ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (May 8)

2008-2009

A AN EVENING OF GRADUATE STUDENT PERFORMANCES (Aug. 30)

312 BREATH METER: THE POETICS OF US Written and performed by David Hanley-Tejeda, Benjamin Haas, and David Sharp (Sept. 18-20)

313 WHAT'S THE MATTER WITH MIKE GARVIN? Directed and performed by Michael Garvin (Sept. 18-20)

314 MR. EARBRASS PLAYS CROQUET: STAGING EDWARD GOREY Adapted and directed by Erin Briddick (Oct. 9-11)

B PERSONAL, POWERFUL, POLITICAL Guest artist Kimberly Dark (Oct. 17)

315 RIP CARDIGAN AND THE HISTORY OF THE FUTURE Written by Charles Parrott (Nov. 13-15) Co-directed by Charles Parrott and Nico Wood

C PERFORMING CULTURES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 2)

D ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 4)

E AN EVENING OF FACULTY PERFORMANCE (Jan. 24)

F PATTI PACE PERFORMANCE FESTIVAL (Feb. 5-8)

316 BAR CORPORATION PRESENTS. . . Curated by BAR Corporation (Feb. 12-14)

317 BAT ON A WYRE Co-written and directed by Craig Gingrich-Philbrook and Jonny Gray (March 26-28)

318 AT THE MERCY OF RUIN Written and performed by Patrick Santoro (April 23-25) Co-directed by Patrick Santoro and Jenn Freitag

G PERFORMING CULTURES SPOTLIGHT PERFORMANCES (April 29)

H ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (May 2)

2007-2008

A AN EVENING OF GRADUATE STUDENT PERFORMANCES (Sept. 1)

305 ICHOR & THE FOUR HUMOURS PRESENT: PERCY PER SE HIMSELF PRESENTING: FOPULOUS OR ALL IS VANITY (A TRAGICOMEDY OF MANNERS IN FIVE ACTS WITH NARRATED INTERLUDES AND DANCING) Written by Bennett Whitaker (Oct. 4-6) Co-directed by Bennett Whitaker and Jesse Stewart

306 THE ACADEMY Written and directed by Ron Pelias (Nov 8-10)

307 DROWNING A DIARY: REVISIONING VIRGINA WOOLF Adapted by Alison Fisher (Nov. 29, 30 Dec. 1) Directed by Elyse Pineau

308 ANA AND MIA: A (DIS)ORDERED LIFE Written by Andrea Wallace (Nov. 29, 30 Dec. 1) Co-directed by Andrea Wallace and Aubrey Huber

B PERFORMING CULTURES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 4)

C ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 6)

309 YES AND. . . Directed by Nicholas Zaunbrecher (Feb. 7-9)

310 BLOOD FROM A STONE: MININ ELEMENTAL GENEALOGIES Written by Shauna MacDonald (Feb. 21-23) Co-Directed by Shauna MacDonald and Patrick Santoro

D SHANNON JACKSON: VISITING LECTURER / ARTIST (March 26-29)

311 WHY NOT RULE THE WORLD? OR THE APOCALYSE OF BINKY Co-written and directed by Craig Gingrich-Philbrook and Michael Garvin (April 24-26)

E PERFORMING CULTURES SPOTLIGHT PERFORMANCES (April 30)

F ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (May 3)

2006-2007

A AN EVENING OF GRADUATE STUDENT PERFORMANCES (Sept, 2)

B ESPERANDO AL PUERTO: WAITING AT THE DOOR OF KINSHIP, GENDER, AND PERFORMANCE Guest Lecturer Elizabeth Bell (Sept 11)

296 MOTHERLOAD Written, directed, and performed by Janet Donoghue (Sept. 28-30)

297 QUEER FEMINIST REVIVAL: THE ALMOST MUSICAL Written and performed by A. Lynn Zimmerman (Sept. 28-30)

Directed by Diana Tigerlilly

298 CRIPPLING LANGUAGE: DISABLING THE BODY Directed by Nic Nicholson & Lauren A. Lamb (Nov. 2-4)

299 THE PORNOGRAPHIC I Written and performed by David Hanley Tejeda (Nov. 30, Dec. 1-2) Directed by David Sharp

300 TRAIL MIX: A SOJOURN ON THE MUDDY DIVIDE BETWEEN NATURE AND CULTURE Written and performed by Jonny Gray (Nov. 30, Dec. 1-2) Directed by Alison Fisher

C PERFORMING CULTURES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 5)

D ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 7)

IF I COULD HEAR MY MOTHER PRAY AGAIN: AN ETHNOGRAPHY OF AFRICAN-AMERICAN MOTHERHOOD Guest artist Yvette Hornsby Minor (Jan. 26)

AN EVENING OF FACULTY PERFORMANCES (Feb. 3)

301 HOLD MY TONGUE: THE SISTERLY ENFLESHMENT OF MY BLACK FEMININITY Written and directed by Antoinette L. McDonald (Feb. 8-10)

302 GOOD EATS! Written and directed by Chris Collins (Feb. 8-10)

303 DOCTOR WEATHERVAINE'S [adjective] [adjective] OLDE TIMEY MEDICINE SHOW (AND REVUE) Written and directed by Travis Brisini and Charles Parrott (March 22-24)

304 CATACLYSM!: A POST-MEDIUM REVISION OF WITKIEWICZ'S THE WATER HEN Written and directed by Jake Simmons (April 26-28)

E PERFORMING CULTURES SPOTLIGHT PERFORMANCES (May 1)

F ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (May 3)

2005-06

A AN EVENING OF GRADUATE STUDENT PERFORMANCE

288 DANCING WITH DIS-EASE ( COLON) AN AUTOETHNOGRAPHIC TALE OF LIVING WITH GROTESQUENESS Written and performed by Nicole Defenbaugh, Directed by Scott Irelan (Sep. 29-30, Oct. 1)

289 DEPLETING PATRIARCHY Written and performed by Diana Tigerlily (Sep. 29-30, Oct. 1)

290 ERATIC, UNAUTHORIZED AND HISTORICALLY INACCURATE Guest artist Stephanie Juno (Oct. 14)

291 EXPRESSION PIG: A DANCING LUCID DREAM Written and Directed by Chris Collins & Jake Simmons (Nov. 3-5)

292 HOMESTEADING Written and performed by Elyse Pineau (Dec. 1-3)

B PERFORMING CULTURE SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 6)

C ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 8)

D Guest Lecturer Della Pollack

293 METAMORPHOSIS: A REVOLUTIONARY NOMAD COME UNDONE Written and directed by Rachel Hastings (Feb. 9-11)

294 ON THE LINE: EXPLORATIONS IN RESISTANCE AND POSSIBILITY Written and directed by Janet Donoghue (March 2-4)

E Guest lecturers Dr. Paul Edwards & Dr. Maggie Doyle (March 24)

295 THE PHRENOLOGIST’S DAUGHTER Written by Craig Gingrich-Philbrook, Co-Directed by Sandra Calderon Garza (April 20-22)

F PERFORMING CULTURE SPOTLIGHT PERFORMANCES

G ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES

2004-05

A AN EVENING OF GRADUATE STUDENT PERFORMANCE (Sep. 4)

280 PAPER AND SKIN Guest Artist in Resident, Tami Spry (Sep. 18)

281 ATROCIOUS BODY: BURLESQUEING THE BODY Written by Stephanie Howell, Co-Directed with Denise Kaye (Sep. 30, Oct. 1-2)

282 THE GIRL WITH GOLDEN HAIR Written by Scott William Gust, Directed by Amy Piney, Catricia Mayhue-Gill, piano & Musical Arrangements by Terence Mayhue (Sep. 30, Oct. 1-2)

283 BLOODSTAR Written & Directed by Janet Donoghue, Diana Tigerlily & Amber Zimmerman (Oct. 28-30)

B PERFORMING CULTURE SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 7)

C ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 9)

D AN EVENING OF FACULTY PERFORMANCES (Jan. 29)

284 DYING OF LIFE, OR ON THE RESPONSE/ABILITY OF LOVE Directed by Sandra Calderon Garza

285 TUCKED AWAY Written & Directed by Amy Darnell (March 3-5)

286 LIKE A VIRGIN, LOVE A WHORE: PERFORMING CONSEQUENTIAL FEMININITIES Written and performed by Amy Pinney, (March 3-5)

287 MY BODY Written by Ron Pelias, Co-Directed by William Bowling (April 21-23)

E PERFORMING CULTURE SPOTLIGHT PERFORMANCES (May 4)

F ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (May 7)

2003-04

A GRADUATE STUDENT PERFORMANCES (Sept. 6)

273 STRANGE FRUIT Guest Performance by Patrick Johnson (Sept. 12)

274 BEST FACE FORWARD Written & Performed by Brett Aldridge, Directed by Amy Pinney (Oct. 2-4)

275 (E)MOTION DENIED Written & Directed by Jnan Blau, Co-Directed by Stephanie Howell & Dawn Jenke (Nov. 13-15)

B PERFORMING CULTURE SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 2)

C ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 4)

276 ON BECOMING JAPERICAN Written & Directed by Sachiko Tankei, Co-Directed by Stephanie Howell & Antoinette McDonald (Jan. 29-31)

277 TWILIGHT Written & Directed by Lynne Farrell (Jan. 29-31)

278 SKINNY LEGS AND ALL An adaptation of the novel by Tom Robbins, Written & Directed by Elyse Pineau (March 25-27)

279 RETURNING ARTISTS PROGRAM (April 15-17)

D PERFORMING CULTURE SPOTLIGHT PERFORMANCES (April 28)

E ADVANCED CLASSES SPOTLIGHT PERFORMANCES (May 1)

2002-03

A GRADUATE STUDENT PERFORMANCES (Sep. 7)

264 BEAUTIFUL BODY: MY JOURNEY AS A FATTY  written and directed by Stephanie Howell (Oct. 3-5)

265 GUEST ARTIST REGIE CABICO (Oct. 24)

266 THE CONTINUUM OF VISIBLE LONELINESS  written and directed by Craig-Gingrich Philbrook (Nov. 7-9)

B 201 (Performing Culture) SPOTLIGHT HOUR A collection of performances from SPCM 201: Performing Culture classes. 

(Dec. 3) 

D ADVANCED SPOTLIGHT HOURA collection of performances from our advanced performance studies classes. (Dec. 5)

267 PERMANENT DAMAGE Directed by Theresa Carrilli (Jan. 18)

268 PEOPLE'S COURTING (Jan. 30, 31, Feb.1) written and directed by Joe Hassert 

269 OUT ALL NIGHT AND LOST MY SHOES Solo Performance by Terry Galloway (Feb. 7)

270 HEADLINERS written and directed by Ron Pelias (Feb. 27, 28, March 1)  

271 SHE’S JUST AWAY written and performed by Rae C. Wright, Guest Artist. Directed by Merri Milwe (March 21)

272 MARS POETICA written and directed by Jonathan Gray (April 17-19) 

E 201 SPOTLIGHT HOURA collection of performances from SPCM 201: Performing Culture classes.(April 30)

F ADVANCED SPOTLIGHT HOUR A collection of performances from our advanced performance studies classes. (May 3)

2001-02

A GRADUATE STUDENT PERFORMANCES (Sep. 8)

256 IF THIS GUITAR COULD TALK written and performed by Elizabeth Whitney (Sep. 20-22)

257 SEX ACROSS THE CURRICULUM written and performed by Jennifer Tuder (Sep. 20-22)

258 BUSTED FLAT IN BATON ROUGE special guest soloist performance by Tracy Stephenson 

259 SPLINTERING CIVILITY written and performed by John Pea; directed by Amy Kilgard (Oct. 18-20)

260 POP LIFE compiled and directed by Shelly Robertson (Nov. 29-Dec. 1)

B EVENING OF FACULTY PERFORMANCES (January 25, 2002) 

261 DECONSTRUCTING THE OREO:  GROWING UP LATINA written and performed by Adrienne Viramontes; directed by Jessica Tomell-Presto (Jan. 31-Feb. 2)

262 DREAD MACHINE adapted and directed by Craig Gingrich-Philbrook (Feb. 28-March 2)

263 BURNING OLD MAIN adapted and directed by Nathan Stucky (April 18-20) 

C SPCM 201 (Performing Culture) PERFORMANCES (May 1)

D SPOTLIGHT PERFORMANCES (Advanced Classes) (May 4)

2000-01

A GRADUATE STUDENT PERFORMANCE HOUR(Sep. 9)

248 GRRLS:  A SUBVERSIVE PERFORMANCE OF FEMININTY performed and directed by Elizabeth Whitney (Sep.21-23)

249 LAST WORDS directed by Jennifer Tuder (Oct. 19-21)

250 THE SWORD AND THE CHAKRAMperformed and directed by Carleen M. Spry (Nov. 30 – Dec. 2)

251 THE ENCOUNTERS OF JOSHUA written and performed by Jason Del Gandio; directed by Amanda Grove (Jan. 25-27)

252 RECOGNITION Written and performed by Keith Pounds  (Jan. 25-27)

253 THE PALIMPSEST VARIATIONS directed by Julia Reimer (Feb. 15-17)

254 SLIPPIN' MICKEYS directed by Amy Kilgard (March 29-31)

255 SILENCEdirected by Nathan Stucky (April 26-28)

B SPCM 201 (Performing Culture) PERFORMANCES(May 2)

C SPOTLIGHT PERFORMANCES(Advanced Classes)(May 5)

1999-2000

A GRADUATE STUDENT PERFORMANCE HOUR (Sept. 11)

242 SCREENING BODIES written and directed by Marcyrose Chvasta and Michael Levan (Sept.30-Oct. 2)

243 OH, FOR ART'S SAKE directed by Amy K. Kilgard (Nov. 11-13)

244 CUPS solo performance written and performed by Craig Gingrich-Philbrook (Dec. 2-4)

B SPCM 201 (Performing Culture) PERFORMANCES (Dec. 7)

C SPOTLIGHT PERFORMANCES (Advanced Classes) (Dec. 9)

245 THE (K)NOTS OF MY EXISTENCE solo performance written and performed by D. Nebi Hilliard (Feb. 3-5) 

246 STAIN UPON THE SNOW From Nathaniel Hawthorne's story "The Birthmark" adapted and directed by John Warren (March 2-4)

247 GEEK LOVE From the novel by Katherine Dunn adapted and directed by Elyse Pineau (April 27-29)

D SPCM 201 (Performing Culture) PERFORMANCES(May 3)

E SPOTLIGHT PERFORMANCES(Advanced Classes)(May 6)

1998-99

A GRADUATE STUDENT PERFORMANCE HOUR (Sept. 12)

236 NURSING MOTHER Created and Performed by Dr. Elyse Pineau (Sept. 24-26)

237 PRUFROCK Adapted and Directed by Ronald J. Pelias (Oct. 22-24)

238 PEACE LIKE A RIVER Written, Performed and Directed by Larry Russell (Dec. 3-5)

B SPCM 201 PERFORMANCES (Dec. 8)

C SPOTLIGHT PERFORMANCES (Dec. 10)

239 SEEING RED Written and Directed by Jill R. Hildebrant, Co-Directed by Amy K. Kilgard (Feb. 18-20)

240 RESISTING DYS-COURSE Written, Performed and Directed by Keith Pounds (April 1-3)

241 CONTAGION Adapted and Directed by Craig Gingrich-Philbrook (April 29, 30, May 1)

D SPCM 201 (Performing Culture) PERFORMANCES May 5

E SPOTLIGHT PERFORMANCES (Advanced Classes) May 8

1997-98 

A SPOTLIGHT (Graduate Students) (Sept 13)

230 QUEST FOR UNDERSTANDING: AN EVENING WITH JOHN DEWEY compiled, performed, and directed by Jackson Miller  (Sept 4-6)

231 ALIAS GRACE by Margaret Atwood, Adapted and Directed by Elyse Pineau  (Oct 9-11)

232 (RE)JOYCE written and directed by Keith Pounds  (Nov 13-15)

B 201 PERFORMANCE HOUR (Dec 4)

233 FIGURING FORM written and directed by Pamela Christian  (Feb 26-28)

234 THE MENSTRUAL SHOW written and directed by Dacia Charlesworth (Apr 23-25)

C 201 (Performing Culture) PERFORMANCE HOUR Apr 29

D SAMPLER (Advanced Classes Spotlight Hour) May 2

235 MICHAEL BOWMAN (guest artist/lecture) May 2

1996-97 

A SPOTLIGHT (Graduate Students) Sept 21

224 LINT written by Rebecca Wolniewicz and directed by Subrina Robinson-Neill and Rebecca Wolniewicz  (Oct 10-12)

225 CONFRONTATION WITHOUT ALIENATION: SUFFRAGIST ANNA HOWARD SHAW compiled and directed by Dacia Charlesworth  (Nov 14-16)

226 GRISWOLD compiled and directed by Jackson B. Miller  (Nov 14-16)

B 201 PERFORMANCE HOUR Dec 3

C SAMPLER (Advanced Classes Spotlight Hour) Dec 5

D FACULTY PERFORMANCE HOUR Jan 31

227 CENSOR co-directed by Ron Pelias and C. Turner Steckline  (Feb 27-March 1)

228 SHAPING THE WORLD WITH OUR HANDS Created by Laila Farah (March)

229 PIGS IN HEAVEN adapted and directed by Nathan Stucky (Apr 24-26)

E 201 (Performing Culture) PERFORMANCE HOUR Apr 30

F SAMPLER (Advanced Classes Spotlight Hour) May 3

1995-96

219 THE UNREAL WORLD created and directed by Tracy Stephenson  (Oct 12-14)

220 GET UP, STAND UP created and directed by Marc Rich  (Nov 30-Dec 3)

221 BLOOD/LUST directed, adapted and with original material by Lesa Lockford  (Feb 29, Mar 1-2)

222 PUTTING YOUR BODY ON THE LINE created and directed by Bryant Alexander  (Mar 28-30)

223 OVEREXPOSED created and directed by Ronald J. Pelias (Apr 25-27)

A SPCM 201 (Performing Culture) PERFORMANCE HOUR

The Calipre Stage (1965-1995)


1994-95

212 MANNERS created and directed by Nathan Stucky (Sept 29, 30, Oct 1)

213 MADONNA PRIMA DONNA created and directed by Tracy Stephenson (Oct 27-29)

214 FAMILY PORTRAITS adapted and directed by Mara Loeb (Dec 1-3)

215 A CURE FOR DREAMS by Kaye Gibbons, adapted and directed by Elyse Pineau (Feb 23-25)

216 WHAT'S A NICE COMMODITY LIKE YOU DOING IN A SPECTACLE LIKE THIS? created and directed by Lesa Lockford (Mar 23-25)

217 PERFORMING ACROSS CULTURES created and directed by Nathan Stucky (Apr 13,14)

218 PROMISES IN PINK created and directed by Lisa Ford-Brown and Tari Glaspie (Apr 27-29)

1993-1994

207 TALK RADIO/RADIO TALK adapted and directed by Carla Gesell (Oct 7-9)

208 BREAKING THE CYCLE adapted and directed by Lori Montalbano (Nov 11-13)

209 ROMANCE adapted and directed by Ronald J. Pelias (Feb 24-26)

210 ANTIGUA: AN ETHNOGRAPHER'S CALYPSO created and directed by Tracy Stephenson (Mar 24-26)

211 AGNES OF GARFINKEL: PASSING IN THE BORDERLANDS OF IDENTITY adapted and directed by Mariangela Maguire and C. Turner Steckline (Apr 21-23)

1992-93

200 DO YOU SLEEP IN THAT THING? directed by Jim Ferris (Oct 2,3)

201 PLEASURES OF THE REAL by Craig Gingrich-Philbrook (Oct 23,24)

202 WE NEED A PLACE by Laila Mohtar and Mariangela Maguire (Nov 19-21)

203 IT'S ALL RELATIVE directed by Deleasa Randall (Feb 12-13)

204 CASING THE PROMISED LAND directed by Linda Welker (Mar 4-6)

205 ENTER WITHOUT KNOCKING directed by Nathan Stucky (Apr 2,3)

206 PLAYING IT COOL created and directed by Anita Rich (Apr 23, 24)

1991-92

193 IF ON A WINTER'S NIGHT A TRAVELER adapted & directed by Nathan Stucky (Oct 3-5)

194 A CHORUS OF ONE created and directed by Anita Rich (Oct 25-26)

195 THE PHANTOM TOLLBOOTH Directed by Amy Burt (Nov 14-16)

196 THAT REMINDS ME OF A STORY... directed by Phillip Glenn (Dec 6)

197 THIS IS NOT A MAN by Scott Dillard and Craig Gingrich-Philbrook (Feb 28-29)

198 GENDER MARKING directed by Elyse Pineau (March 5-6)

199 THIS IS THE HOUSE THAT WAR BUILT Created by Laila Mohtar (April 30-May 2)

1990-91

187 LOSS: STORIES ABOUT THE END OF THINGS by Craig Gingrich-Philbrook, Sept 27-29

188 FUKU Written by Yvengeny Yeutushenko. Directed and adapted by Scott Dillard. (Oct 18,19)

189 ON A THREAD: STORIES BY SAKI Adapted and directed by Anita Rich (Nov 29- Dec1)

190 TALKING RELATIONSHIPS directed by Phillip Glenn & Ronald J. Pelias (Feb 28-Mar 2)

191 ALWAYS A BRIDESMAID created and directed by Amy Burt (Mar 28-29)

192 THE HANDMAID'S TALE adapted and directed by Tami Spry (Apr 25-27)

1989-90

A PERFORMANCE HOUR (Grad. Students)(Sept. 5)

181 OUT OF ME WE SPEAK adapted and directed by Ron Pelias (Oct. 5-7)

182 WRITING HOME Janet Redman and Jim Ferris (Nov. 2-3)

183 RE-MEMBERING--AN EVENING OF MEN'S STORY Craig Gingrich-Philbrook; directed by Sharon Bragg (Nov. 9-10)

184 ALGONQUIN WIT adapted and directed by James VanOosting (Feb. 22-24)

185 MORGANA adapted and directed by Lynn Steveson (Apr. 19-21)

186 HER STORIES adapted and performed by Linda Park Fuller (Guest Performer) (Apr. 27)

B PERFORMANCE HOUR: WRITING AS PERFORMANCE CLASS(May 4)

1988-89

A PERFORMANCE HOUR (Grad. Students) (Sept. 23)

175 JOURNEYS OF THE FOOTBOUND created and directed by Tami Spry

176 TUCK EVERLASTING by Natalie Babbit; adapted and directed by Robert S. Hurst (Nov. 10-12)

177 OUR SISTER'S KEEPERS performed by Tami Spry (Feb. 3)

178 TELL ME FOR GOD'S SAKE, BUT MAKE IT SNAPPY I'M TIRED AND THE BUS IS PICKING UP SPEED adapted and directed by John Capecci (Feb. 24-26)

179 NO DETOUR AHEAD created and directed by Sharon Bragg (April 1)

180 WALKING ON OUR KNEES created and directed by Sharon Bragg (April 20-22)

B PERFORMANCE HOUR: WRITING AS PERFORMANCE CLASS(May 5)

1987-88

A PERFORMANCE HOUR (Grad. Students) Sept. 25

169 DAD by William Wharton; adapted and directed by Kevin Kelch (Oct. 22-24)

170 STORIES THE POETS TELL adapted and directed by Ron Pelias (Nov. 12-14)

171 THE MAGICIAN'S NEPHEW by C.S. Lewis; adapted by Marion Kleinau; directed by Julia Pachoud (Feb. 25-27)

172 ROYKO Featuring Kevin Purcell (Mar. 29-31)

173 MAKING THE FIT The Poetry of Diane Wakoski; adapted and directed by Sharon Bragg (Apr. 21-23)

174 OSIRIS JONES by Conrad Aiken; Guest Prod. (Apr. 29)

1986-87

A PERFORMANCE HOUR: FACULTY (Sept. 12)

161 TWO BY CHEEVER adapted and directed by Dennis Doyle (Oct. 23-25)

162 WHIRLING CLOUD WOMAN (Nov 7)

163 CULTURAL PORTRAITS: THE MANDOLIN Written and directed by Theresa Corelli (Dec. 4, 5, 6)

164 AMAZING GRACE adapted and directed by Shirlene Holmes (Dec. 4, 5, 6)

165 WRITING IS MY WAY OF KNOWING Directed by Sharon Bragg, featuring Shirlene Holmes (Feb. 6)

166 THE TROUBLE WITH WITCHES compiled and directed by Julia Pachoud (Feb. 24-28)

167 NO EXIT by Jean Paul Sartre; directed by James VanOosting (Discussion following - April 2-4)

168 STUDIO I - CONVERSATION PIECES written and directed by Bryan Crow (May 1-2)

1985-86

155 REALITY LABYRINTH compiled and performed by Kevin Kelch (Sept. 13)

156 VONNEGUT adapted and directed by Chris Meesey (Oct. 10-12)

A POETRY OF RODNEY JONES A performance Hour (Oct. 17)

157 AFTER THE FIRST DEATH by Robert Cormier; adapted and directed by Alan Kimball (Nov. 14-16)

158 A DAY NO PIGS WOULD DIE by Robert Newton Peck; adapted and directed by Paul Siddens III (Feb. 20-22)

159 ONE BLINDING MOMENT: WOMEN AND THEIR WORK compiled and directed by Julia Pachoud (March 21) Taken to Illinois Interpretation Workshop

160 A POSSIBLE BREACH OF PEACE compiled and directed by Judith Cassaday (April 10-12)

B STUDIO 1 THE WRITER SPEAKS from the Writers' Workshop (May 3)

1984-85

148 JUST SO STORIES by Rudyard Kipling; adapted and directed by James VanOosting (Oct. 11-13)

149 THE OUTSIDERS by S.E. Hinton; adapted and directed by Alan Kimball (Nov. 8-10)

150 STUDIO I SPINNING adapted and performed by Carol Benton (Nov. 14)

151 THE EUPHIO QUESTION by Kurt Vonnegut; adapted and directed by K.C Williams (Dec. 6-7)

152 THE LANDLADY By Roald Dahl; adapted and directed by Bill Ferguson (Dec 6-7)

153 HER KIND (works by Ann Sexton) compiled and directed by Francine Farina (Feb. 21-23)

A ILLINOIS INTERPRETATION WORKSHOP (hosted by SIU) (April)

B STUDIO III - THE PEN AND THE PENDULUM: PERFORMANCES FROM THE WRITERS STUDIO

154 CUTLASS AND RAPIER (April)

1983-84

A STUDIO I PERFORMANCES FROM THE WRITERS' WORKSHOP(Sept. 8)

142 THE GIRL OF THE SEA OF CORTEZ by Peter Benchley; adapted and directed by Marion Kleinau (Oct. 13-15)

143 CATCH 22 by Joseph Heller; adapted and directed by Ken Hawkinson (Nov. 3-5)

144 STUDIO II WILLIAM AND MARY by Roald Dahl; adapted and directed by Adam Fogelson (Dec)

145 BRIDGEPORT BUS by Maureen Howard; adapted and directed by Keith Hoerner (Dec. 8-9)

146 STILL LIFE WITH WOODPECKER by Tom Robbins; adapted by Adam Fogelson; directed by Ron Pelias (Feb. 23-25)

147 THE GIFT by Hilda Doolittle; adapted and directed by Judith Cassaday (April 5-7)

1982-83

138 MISERY, MADNESS AND MARRIAGE (Stories by Doris Lessing); compiled and directed by Ron Pelias (Oct. 7-9)

A PARDON, YOUR LITIGATION IS SHOWING A Reading Hour (Sept. 14)

139 HAVE I GOT A STORY FOR YOU (Fables and Fairytales by Leo Tolstoy and Isaac Bashevis Singer) adapted and directed by James VanOosting

140 SURVIVING THE FLOOD by Stephen Minot; adapted and directed by Frank Trimble (Feb. 24-26)

141 THE LITTLE DISTURBANCES OF MAN: STORIES BY GRACE PALEYcompiled and directed by Patti Pace (April 14-16)

1981-82

134 RAINBOWS ARE FOREVER compiled and directed by Tandra White (Oct. 8-10)

135 IN THIS SIGN by Joanne Greenberg; adapted and directed by Rusalyn Andrews (Nov. 12-14)

A INTERPRETATION EXTRAVAGANZA A Reading Hour (Dec. 11)

136 WOMEN, BY JOYCE! compiled and directed by Marion Kleinau and Laura Nelson (March 3-6)

137 LOST IN THE FICTION HOUSE compiled and directed by Ron Pelias (April 20, 30, May 1)

1980-81

129 DREAMWEAVERS by Hans Christian Andersen; compiled and directed by Alan Kimball (Sept. 25-27)

130 NEW VOICES Poets reading their own works, featuring: Lou Ceci, Laura Nelson, Dan Dahlquist, Jim Spresser

131 A FINE AND PRIVATE PLACE by Peter Beagle; adapted and directed by Michele Cassella (Oct. 30 - Nov. 1)

A PRIME TIME INTERP A Reading Hour (Dec.)

B OPERATION INTERPRETATION
A Reading Hour (Feb.)

132 BIRDY by William Wharton; adapted and directed by Bill Bowlus (Feb. 25-27)

133 CUMMINGS AND GOINGS compiled and directed by William Haushalter (April 30 - May 2)

1979-80

123 KID STUFF compiled and directed by Alan Kimball (Sept. 27-29, Nov 3)

124 POEMS FROM THE ZOO written and performed by Daniel Dahlquist (Oct. 5)

125 BEYOND THE BEDROOM WALL by Larry Wiwode; adapted and directed by Eric Peterson (Oct. 18-20) Taken to Iowa

126 STUDIO NIGHT LIVE (At the Telephone Club; Fables for Our Time: The Charmed Pool; Snow White and the Seven Dwarfs; Mr. Big; Man and Superman) (Dec. 7-8)

A PRIME TIME INTERP A Reading Hour (Feb. 15)

127 BALLAD OF THE SAD CAFE by Carson McCullers; adapted and directed by Frank Tourangea (Feb. 28 - March 1)

128 THE PASSIONATE MYTH Poems by James Dickey; compiled and directed by Janet McHughes

1978-79

117 CHARLOTTE'S WEB by E.B. White; adapted and directed by Anne Slivinsky (Sept. 28-30)

118 THE CRYING OF LOT 49 by Thomas Pynchon; adapted and directed by Eric Peterson (Oct. 12-14)

119 FANTASY FOR ADULTS (from works by Sexton and Coover) compiled and directed by Kristen Langelier and Cindy Miller (Nov. 9-11)

120 TRAVELS WITH CHARLIE by John Steinbeck; adapted and directed by John Genette (March 1-3)

121 ALL THAT WE HAVE IS LIFE (from the works of D.H. Lawrence); adapted and directed by Robert Fish (March 29-31)

122 SHE IS A QUEEN OF DREAMS compiled and directed by Beverly Pevitts (April 19-21)

A SIU Hosted the first national workshop in Interpretation in Social Contexts (Giant City May 1979)

1977-78

112 WILLIE WONKA AND THE CHOCOLATE FACTORY (from CHARLIE AND THE CHOCOLATE FACTORY by Roald Dahl)
adapted and directed by Patricia Comeaux (Sept. 29-30, Oct 1)

113 I AM THE CHEESE by Robert Cormier; adapted and directed by Eric Peterson (Oct. 13-15)

114 REBECCA by Daphne Du Maurier; adapted and directed by Anne Sohn (Nov. 10-12)

115 THE BELL JAR by Sylvia Plath; adapted and directed by Cindy Miler (Mar. 2-4) Taken to Ozarks Festival

116 THE SINGER by Calvin Miller; adapted and directed by Randy Taylor (April 6-8)

1976-77

107 THE PRINCE AND THE PAUPER by Mark Twain; adapted and directed by Lynn Bradley (Oct. 7-9)

108 THE DUNWICH HORROR by H.P. Lovecraft; adapted and directed by Robert Fish (Oct. 28-31)

109 DEARLY LOVE A COAL MINING MAN compiled and directed by Ann Utterback (Nov. 11-13)

110 NARNIA: A MUSICAL FANTASY Based on a work by C.S. Lewis; adapted and directed by Wayne Worley (Feb. 24, 26)

111 THE PURLOINED PRINCESS (Goldman's THE PRINCESS BRIDE); adapted and directed by Eric Peterson (Mar. 10-12)

A Studio Productions: Three Reading Hours (April)

1975-76

99 THE NIGHT THOREAU SPENT IN JAIL directed by Wayne Worley (September)

100 THEY LIKED IT ALL THE TIME compiled and directed by Judy Yordan and Phyllis Scott (Oct. 16-19)

101 FREAKS OF THE COSMIC CIRCUS: THE MYSTICAL MAGIC OF TENNESSEE WILLIAMS compiled and directed by Robert Fish (Nov. 6-9)

102 CHESTER, THE CONCERT CRICKET adapted and directed by Kim Brewster (Feb. 13-15)

103 FAHRENHEIT 451 by Ray Bradbury; adapted and directed by Bill DeArmand (Mar. 4-7)

104 YOUR WORD AGAINST MINE: ACROSTIC compiled and directed by Karen Mitchell (April 1-4)

105 COMFORTS OF HOME by Flannery O'Connor; adapted and directed by Judy Yordon (taken to Illinois Interp. Workshop - SIU) (April 1-4)

106 ALICE THROUGH THE LOOKING GLASS by Lewis Carroll; adapted and directed by Lynn Bradley (May)

1974-75

91 EVERYTHING YOU ALWAYS WANTED TO KNOW ABOUT JACK AND JILL compiled and directed by Judy Yordan (Oct. 4-5)

92 SOMETHING WICKED THIS WAY COMES by Ray Bradbury; adapted and directed by Marion Kleinau (October 20-24)

93 HUNTING THE LAST WHALE compiled and directed by Bob Fish (Nov. 15-23)

94 110° IN THE SHADE by Schmidt, Jones and Nash; directed by Tom Shepard (Dec. 12-14)

95 WHO ARE WE AFTER ALL? compiled and directed by Gordon Griffith (Feb.)

96 BREAKFAST OF CHAMPIONS by Kurt Vonnegut; adapted and directed by Janet McHughes (March 12-16)

97 MOON SHADOWS (Lore and Legend of Southern Illinois) compiled and directed by Judy Dickinson (April 25-27)

98 A TRIP TO SALAMASOND compiled and directed by Tom Eichelberger (May 2-4)

1973-74

83 OH TO BE A DRAGON (Poetry of Marianne Moore); compiled and directed by Dianne Breitwieser (Oct. 12-14)

84 THE LITTLE PRINCE by St. Exuperay; adapted and directed by Cecelia Duncan (Oct. 26-28)

85 LOVE & GEOMETRY and HOW I CONTEMPLATED THE WORLD

by Joyce Carol Oates; adapted and directed by Martin Jones (Nov. 9-11)

A A READING HOUR featuring Brian Estes, Bill Parker and Robert Zafron (January)

86 ASHES AND ASPHALT compiled and directed by Robert Fish (Feb. 8-12)

87 THE PUSHCART WAR by Jean Merril; adapted and directed by Leigh Steiner (Feb. 26-28)

88 FROM THESE STERILE HILLS Written and directed by Bill Parker (April 4-6)

89 BREAKFAST AT TIFFANY'S by Truman Capote; adapted and directed by Pat Taylor (April 18-20)

90 STOP THE WORLD, I WANT TO GET OFF by Bricusse and Newley; directed by Bonnie Lurie (May 6-8)

1972-73

72 STACKALEE AND THE HAIRY MAN by Jack Stokes; directed by Tom Anderson (Oct. 13-21)

73 THE FANTASTIKS by Schmidt and Jones; directed by Leigh Steiner (Nov. 10-19)

74 A CHRISTMAS CAROL by Charles Dickens; directed by Carol Gaede (Dec.)

75 FIVE AFTER EIGHT directed by J.J. Leonard (Jan. 19-20)

76 KNOTS by R.D. Laing; compiled and directed by Tom Isbell (Jan. 19-20)

77 WINNIE THE POOH by A.A. Milne; adapted and directed by Robert Fish (Feb. 23-25; Mar. 2-4)

78 JUDE THE OBSCURE by Thomas Hardy; adapted and directed by Robert Fish (FEB. 23-25; Mar. 2 4)

79 UP AGAINST THE WALL, MOTHER compiled and directed by Jo Ellen Tamen (April 6-8)

80 A CONFEDERATE GENERAL FROM BIG SUR by Richard Brautigan; adapted and directed by Dianne Breitwieser (April)

81 JACQUES BREL IS ALIVE AND WELL & LIVING IN PARIS by Blau, Shuman and Brel; directed by Steve Webster (April 20-28)

82 MORITAT written and directed by Michael Moore (May 11-19)

1971-72

61 MASS FOR DIONYSUS: GOD BLESS YOU, MR. ROSEWATER by Kurt Vonnegut, Jr.; adapted and directed by Louis Ceci (Oct. 15, 16)

62 FANTASMAGORICAL FANTASY BOOK compiled and directed by Larry Parrish (Oct. 28-31)

63 LIGHT IN AUGUST by William Faulkner; adapted and directed by Thomas Anderson (Nov)

64 A CHILD'S CHRISTMAN compiled and directed by Leigh Steiner (Dec.)

65 POP AND CIRCUMSTANCE compiled and directed by Alan Friedman (Jan 14-15)

66 AWAY, COME AWAY compiled and directed by Carol Gaede (Jan. 27, 28, 29, 30)

67 THE STRANGER by Albert Camus; directed by Jay Raphael (Feb. 11-13)

68 ONE FLEW OVER THE CUCKOO'S NEST by Ken Kesey; adapted and directed by Robert Fish (Feb. 25-27, Mar. 3-5)

69 PAST / PERFECT / FUTURE compiled and directed by John Welton (April 7-9)

70 WHITE TRIBES, BLACK AFRICA compiled and directed by Lynn Leonard (May 12-14)

71 MARY POPPINS by P.L. Travers; adapted and directed by Lynn Bradley (May 26-27; June 2-3)

1970-71

54 HARRIET THE SPY (redoing of Adv. of Harriet) Peg Hendren (Oct. 16, 17, 23, 24)

55 RIVER OUT OF EDEN written and directed by Joe Robinette (Nov. 13-14)

56 HOW TO EAT A POEM adapted and directed by Lynn Bradley (Jan. 22-23)

57 TRUMPET OF THE NEW MOON adapted and directed by Joe Robinette (Feb. 19-27)

58 THE GINGER MAN by J. P. Donleavy; adapted and directed by Robert Fish (Apr. 16-24)

59 PORTRAIT OF THE ARTIST AS A YOUNG MAN by James Joyce; adapted and directed by Ken Bauder (May 13-15)

60 THE WIND IN THE WILLOWS by Kenneth Graham; adapted and directed by Carol Gaede (May 26-28)

1969-70

46 VIETNAM: THE POETS RESPOND read by Robert Loxley (Oct. 10)

47 WHO'S PLAYING SHAKESPEARE? directed by Haller Laughlin (Oct. 24-25)

48 UNDER MILKWOOD by Dylan Thomas; directed by Bill Parker (Nov 14-22)

A CONSIDER CHRISTMAS A Reading Hour (Dec. 14)

B SOUL ON FIRE A workshop in black literature (Jan 23-24)

49 A SAVAGE IN THE SANDWICH ISLANDS written and adapted by Joe Robinette (Feb. 13-21)

50 THIRST FOR LIFE (On Anton Checkhov) adapted and directed by Marlowe Anderson (Feb 13-14)

51 NOT WITH A BANG BUT WITH A WHIMPER compiled and directed by Bill Parker (Apr. 10-11)

52 REST IN PEACE compiled and directed by Tom Anderson (Apr. 23)

53 THE WORLD IS TOO MUCH WITH US compiled and directed by Joe Leonard (Apr. 23)

(54) THE ADVENTURES OF HARRIET by Louise Fitzhugh; adapted and directed by Peg Hendren (May)
(cancelled because of riots and closing of school)

1968-69

34 IN CONFLICT compiled and directed by Marion Kleinau (OCT. 24-25)

35 LAST SUMMER by Evan Hunter; adapted & directed by Janet Larsen (Nov. 15-23)

36 CHARLIE BROWN'S CHRISTMAS directed by Steve Ross (Dec. 6)

37 COMMUNICATION BREAKDOWN adapted and directed by Marion Kleinau (Jan. 24)

38 THE IMPORTANCE OF WATERMELON directed by Marion Kleinau (Feb. 14)

39 NOBODY LIKES MORDACIOUS (AND THAT'S THE WAY HE LIKES IT) written and directed by Jack Stokes (Feb. 27-28)

40 LORCA: FOUR FACES performed by John Garnand (Apr. 12)

41 LEGEND OF DEATH written and directed by William Hammock (Apr. 24) Taken to Ill. Interp. Workshop, Normal

42 DARK OF THE MOON by William Berney and Howard Richardson; directed by Bill Parker (4/25 –5/3)

43 LOCOMOTIVE by Frank Galati; directed by Janet Larsen (May 1)

44 ROBERT BROWNING: DRAMATIC MONOLOGUES AND LYRICS performed by Dr. Richard Hudson (May 19)

45 TRIO: LEGEND OF DEATH, LOCOMOTIVE, ROCK & 44 FRAMES(May 23)

1967-68

30 LORD OF THE RINGS by J. R. R. Tolkien; adapted & directed by Marion Kleinau (Oct.)

31 THE SCREW TAPE LETTERS by C. S. Lewis; adapted and directed by Janet Larsen (Dec.)

32 SILENCE IN HEAVEN compiled & directed by Bill Parker (Feb.)

A AN AMERICAN KALEIDOSCOPE A Reading Hour (Mar.)

33 HAPPY DAYS by Samuel Beckett; directed by Janet Larsen (April)

1966-67

28 I NEVER PROMISED YOU A ROSE GARDEN by Hanna Green; adapted & directed by Vance Fulkerson (Nov.)

29 WORLD I LOVE HATE YOU compiled and directed by Paul Roland (Feb.)

1965-66

25 IN WHITE AMERICA by Martin ; directed by Paul Roland (Nov.)

26 AROUND THE WORLD IN AN OMNIBUS compiled and directed by Joe Robinette (March)

27 THE DEVIL YOU SAY compiled and directed by Marion Kleinau (Shryock Auditorium April)



Performance Studies Pre-Calipre Stage (1959-1965)


1964-65

20 TRACY'S TIGER by William Saroyan; adapted and directed by Gary Shriver (Library Auditorium for 3rd Readers Theatre Workshop - Nov.)

A STUDIO FIVE "Archy and Mehitabel," by Don Marquis
"It's a Man's World" compiled
"The Great Dark" by Mark Twain
"Inertia"
"The Love Story of Pearl Buck"

21 TOM SAWYER by Mark Twain; adapted and directed by Vance Fulkerson (Old Dining Hall - Feb.)

22 INCITEMENT written and directed by Richard Johnson (Old Dining Hall - March)

23 A PARTY AT MADELINE'S PLACE written and directed by Paul Roland (Ag. Arena - April)

24 THE WORLD OF FEIFFER adapted and directed by Marion Kleinau (Shryock Auditorium- April)

B STUDIO 13 (Old Dining Hall - May)

1963-64

16 THE LEGEND OF SOUTHERN ILLINOIS (Student Union, for the State Historical Society - Oct.)

A LITTLE GRASSY (Second Readers Theatre Workshop -May)

B STUDIO 6 THE SOUND OF LITERATURE (Studio Theatre.-Dec.)
"Noon Wine" by Katherine Anne Porter
"Lilly Daw and the Three Ladies" by Eudora Welty
"Dear Liar" Letters of GBS & Mrs. Campbell
"A Man's Conflict"
"Adam and Eve" by Mark Twain
"A Separate Peace" by John Knowles

17 THURBER CARNIVAL directed by Gary Shriver (Davis Auditorium - Feb.)

18 SENLIN by Conrad Aiken; adapted and directed by Gary Shriver (Studio Theatre -May)

19 YOU SHALL REMEMBER THEM compiled and directed by Marion Kleinau (Student Union - May)

1962-63

13 JOHN BROWN'S BODY by Stephen Vincent Binet; directed by Gary Shriver (taken to Wolf Lake H. S. & Ag. Auditorium -Jan.)

14 THE LEGEND OF SOUTHERN ILLINOIS compiled and directed by Julie Brady (Studio Theatre March & Menard Prison)

15 FEDERICO GARCIA LORCA compiled and directed by Marion Kleinau (First Readers Theatre Workshop Little Grassy Camp - May)

1961-62

Fall and Winter Television Shows:

5 WILLIAM BUTLER YEATS AND THE LITTLE PEOPLE OF IRELAND Script and direction Marion Kleinau

6 TIME Script and direction Marion Kleinau

7 THE DISCIPLE by Conrad Aiken

8 POETRY OF STEPHEN CRANE Script by Julie Brady, direction by Marion Kleinau

9 AN INDIAN LEGEND direction, Marion Kleinau

10 THE HOUSE OF CHRISTMAS Script and direction, Marion Kleinau

11 THE MYSTERIOUS STRANGER by Mark Twain; adapted and directed by William Bonham (Ag. Auditorium - Feb.

12 HARLEM LITERAE adapted and directed by Mary Hemphill (Library Auditorium - April)

1960-61

1 LETTERS AND POETRY OF EDNA ST. VINCENT MILLAY (Library Auditorium - November)

2 THE GRASS HARP by Truman Capote compiled and directed by William Bonham (Library Auditorium Nov.)

3 KAHLIL GIBRAN AND THE HUMAN PARADOX compiled and directed by Marion Kleinau (Library Auditorium Dec.) (Redirected for radio)

4 THE LITTLE PRINCE BY ST. EXUPERAY adapted and directed by Marion Kleinau (Library Auditorium Feb. plus radio)

1959-60

A Reading Hour (Spring)

B Reading Hour (Spring)